а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трагедија

мн. трагедии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4480
1. Како драмско дело.
Англиски: tragedy Албански: tragjedi
Употреба: Литература , Сцена
2. Несреќна случка или настан.
Англиски: tragedy Албански: tragjedi
Употреба: Преносно значење