а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трагика

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20991
1. Чувство на трогнатост и потресеност.
Англиски: tragedy Албански: tragjedi
2. Кобен судир, голема несреќа, нешто судбоносно, судбинско; суштината на трагедијата.
Англиски: tragedy Албански: tragjedi