а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трагикомедија

мн. трагикомедии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32594
1. Како драмско дело.
Англиски: tragicomedy Албански: tragjikomedi
Употреба: Литература , Сцена
2. Случка, настан што има истовремено и трагичен и комичен карактер.
Англиски: tragicomedy Албански: tragjikomedi
Употреба: Преносно значење