а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трактат

мн. трактати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10418
Поголем труд, теориска расправа што обемно, исцрпно обработува одредена тема.
Англиски: treatise Албански: traktat