а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трампа

мн. трампи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23315
Размена на предмет за предмет, на стока за стока - без посредство на пари.
Англиски: barter Албански: tramb, shkëmbim
Употреба: Економија