а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трампи

трампат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 26753
1. Разменува предмет за предмет, стока за стока.
Англиски: barter Албански: tramb, shkëmbim
Употреба: Економија
2. (се трампа) Прави трампа со некого.
Англиски: exchange Албански: tramb, shkëmbim
Примери:
Ајде да се трампиме.