а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

транзитен

транзитна
Вид збор: Придавка
Ранг: 33223
Што минува транзит, што се однесува на транзит.
Англиски: transit
Примери:
Транзитна стока.
Транзитна виза.