а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трансатлантски

трансатлантска
Вид збор: Придавка
Ранг: 41200
1. Прекуокеански, што се наоѓа од другата страна на Атлантскиот Океан.
Англиски: transatlantic Албански: transatlantik
Примери:
Трансатлантска соработка.
2. Што поминува од едниот брег на Атлантскиот Океан на другиот.
Англиски: transatlantic Албански: transatlantik, tejoqeanik
Употреба: Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК