а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трансверзала

мн. трансверзали
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33370
1. Правец што сече други два правца.
Англиски: transversal
Употреба: Транспорт
2. Пат, автопат што сече и поврзува други патишта.
Англиски: highway
Употреба: Транспорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК