а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трансверзален

трансверзална
Вид збор: Придавка
Ранг: 49664
Напречен, пресечен - оној што пресекува.
Англиски: transversal
Употреба: Транспорт