а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

транспортер

мн. транспортери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13358
1. Лице или компанија што транспортира.
Англиски: transporter
Употреба: Транспорт
Примери:
блокада за патнички возила од страна на македонските транспортери
2. Оклопно возили или авион за транспортирање трупи.
Англиски: transporter
Употреба: Воен термин
Изведенки
транспортерски прид.
транспортерскиот