а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

транспортира

транспортираат; транспортирал
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 12978
Врши транспорт, превоз, испраќа со транспорт.
Англиски: transport
Употреба: Транспорт
Изведенки
транспортирање ср.
глаг. им.