а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

транспорт

(едн.) транспортот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7971
1. Превозни средства и уреди за превоз на товари, патници и др.
Англиски: transportation Албански: transport
Употреба: Транспорт
Примери:
железнички транспорт, воздушен транспорт
автомобилски транспорт
2. Партија доставени или наменети за превоз товари.
Англиски: freight Албански: transportim
Употреба: Транспорт
Примери:
транспорт со текстилна стока
3. Комора, колона превозни средства со храна, луѓе и сл.
Англиски: charge Албански: ngarkon
Употреба: Воен термин
Примери:
германски транспорт
4. Помошен воен брод за превоз на трупи и товари.
Англиски: transport Албански: transpot
Употреба: Воен термин
Примери:
десантен транспорт
5. Воопшто превоз, пренесување, испраќање.
Англиски: shipment Албански: ngarkim
Употреба: Транспорт
Примери:
транспорт на јаглен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК