а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трансфер

мн. трансфери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10732
1. транспорт
Англиски: transfer Албански: transferim
Употреба: Транспорт
Примери:
Трансфер со автобус од аеродром до хотелот.
2. премин, преминување
Англиски: transfer Албански: transfer, kalim
Употреба: Спорт
Примери:
Трансфер во друг фудбалски клуб.
3. пренесување, префрлување
Англиски: transfer Албански: transfer, shpërngulje
Употреба: Економија
Примери:
Трансфер на пари.
Меѓугенерациски трансфери.