а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

транс

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6099
1. Силна нервна возбуда, екстаза, восхит.
Англиски: trance Албански: trans, ekstazë
2. Помрачување на свеста, губење на волјата при хипноза, хипнотички сон.
Англиски: hypnosis Албански: hipnozë
Употреба: Медицина