а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трапез

мн. трапези
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12990
1. Вид четириаголник со две паралелни страни.
Англиски: trapezoid Албански: trapez
Употреба: Математика
2. Вид гимнастичка направа.
Англиски: trapeze Албански: trapez
Употреба: Спорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК