а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трбушка

трбушката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26227
шкембе
Англиски: stomach Албански: kukurec
Употреба: Анатомија
Примери:
Кучињата влечкаа трбушки и црева по сокаците и бавчите.