а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трезвен

Вид збор: Придавка
Ранг: 14500
1. Кој не е пијан.
Англиски: sober
Примери:
Јас бев пијан, но шоферот беше трезвен.
2. умерен, реален; присебен, разумен
Англиски: reasonable
Употреба: Преносно значење
Примери:
Трезвен ум.
Трезвен суд.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК