а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трема

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10195
Трескав трепет, страв, трескава возбуда - за време или пред настап, пред изведувањето на нешто.
Англиски: stagefright
Примери:
несовладлива трема
FlexiMac
 менување на македонски глаголи