а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трембет

Вид збор: Именка, машки род
барабан
Англиски: drum
Употреба: Архаизам , Музика и танц
Примери:
(нар.поез.) Комар ми свирка свиреше / жаба трембетот биеше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК