а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трендафил

мн. трендафили
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6272
роза
Латински: Rosa Англиски: rose Албански: trëndafil
Употреба: Ботаника
Примери:
Црвен како трендафил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК