а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тренд

мн. трендови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8385
Општ правец како тенденција на развојот.
Англиски: trend Албански: trend
Примери:
трендови во медицината
тренд во модата
Изведенки
трендовски прид.
трендовскиот
разг.
Пример: трендовски конјунктури