а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тренинг

мн. тренинзи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8368
1. Систематско вежбање со цел да се стекнат или да се зачуваат извесни својства.
Англиски: training Албански: stërvitje, trening
Употреба: Спорт
2. Воопшто - одгледување, школување, вежбање.
Англиски: training Албански: trajnim
Употреба: Образование
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК