а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тренира

тренираат; тренирајќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 19089
вежба, учи, подучува, обучува
Англиски: train
Примери:
Тренира во подмладокот на Вардар.
Тај ја тренира екипата за ракомет.
Изведенки
тренирање ср.