а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трепка

трепкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6699
1. клепа
Англиски: blink Албански: kapsitë
Примери:
Трепка со очите.
2. светка
Англиски: blink Албански: vezullon
Примери:
Кандилцето трепка.
3. трепери
Англиски: tremble Албански: dridhem
Примери:
Трепка со крилјата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК