а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трепне

трепнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5543
1. клепне
Англиски: blink Албански: kapsit syrin
Примери:
Трепне со очите.
Дури (со око) да трепнеш.
2. затрепери
Англиски: tremble Албански: dridhet
Изрази
(разг.) Око нема да му трепне.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК