а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трепнува

трепнуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13463
трепне
Англиски: blink
Употреба: Разговорно
Примери:
(разг.) Око не му трепнува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК