а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тресалка

мн. тресалки
Вид збор: Именка, женски род
1. Направа за тресење постели, килими и сл.
Англиски: rug beater Албански: shkundëse
2. Во воденица - штиче што удира на воденичкиот камен за да паѓа зрното.
Албански: shkundëse
Примери:
(прен.) Тресалка е - скржав е.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК