а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тресетиште

тресетиштето
Вид збор: Именка, среден род
Место каде што се наоѓа тресет.
Англиски: peat bog
Употреба: Географија