а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трескавичен

трескавични
Вид збор: Придавка
Ранг: 31356
Што се одвива со големо брзање, под притисок или нервоза.
Англиски: feverish
Примери:
Трескавични подготовки за изборите.
Изведенки
1. трескавичав прид.
2. трескавично прил.
Пример: Семоќниот трескавично бара излез во овоземниот живот.
3. трескавичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК