а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трескав

трескави
Вид збор: Придавка
Ранг: 19673
1. Што има треска.
Англиски: feverish
Употреба: Медицина
Примери:
Овие денови сум некако трескав.
2. Својствен на човек што има треска.
Англиски: feverish
Примери:
Трескав поглед.
3. Што се извршува со голема брзина и напрегнатост.
Англиски: feverish
Употреба: Преносно значење
Примери:
Трескави подготовки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК