а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

треска

мн. трески
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3340
1. Вид на болест, грозница.
Латински: Febris Англиски: fever Албански: ethe
Употреба: Медицина
Примери:
Двајца заболени од хеморагична треска починале.
Треска ме тресе, ме фаќа треска, скришна треска.
Тригодишна треска, блатна треска.
2. Состојба на силна возбуда, нервоза или вознемиреност.
Англиски: fever
Употреба: Преносно значење
Примери:
златна треска
фудбалска треска
3. Ситни дрвца, прачки, иверки што отпаѓаат при сечење дрва
Примери:
Собира суви трески за потпалување оган.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК