а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

треска

трескаат; трескал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 12435
1. (преод.) тресне
Англиски: hit Албански: hedh
2. (непреод.) Прави голем шум, трескот.
Англиски: bang Албански: zhurmë
Примери:
Треска глупости.
Штиците трескаа.
3. грми
Англиски: thunder Албански: gjëmim
Употреба: Разговорно
4. се јаде, се гризе
Албански: hahet
Употреба: Народна поезија
Примери:
Не трескај ми го срцево.
5. Многу јаде.
Англиски: stuff Албански: ngopet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Од утре нека си готви сама, нека треска.
Трескај да не се натрескаш.