а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трескот

мн. трескоти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17756
1. Силен и остар шум.
Англиски: bang, explosion Албански: përplasje
Примери:
Викот и трескот.
2. троскот
Англиски: weed Албански: tëharr
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК