а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

треснатик

мн. треснатици
Вид збор: Именка, машки род
неранимајко, угурсуз
Англиски: good-for-nothing
Примери:
(клетва) Да би треснал, треснатику!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК