а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трешти

трештат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 16341
1. Одекнува силно.
Англиски: roar Албански: gjëmon
Примери:
Јачи и трешти меаната.
Трешти музика.
2. (само во 3 л. еднина) Силно грми.
Англиски: thunder Албански: bubullon
Изведенки
трештење ср.