а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трешти

трештат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18335
1. Удира, погодува, спалува (за гром).
Англиски: hit Албански: bie, godas
Примери:
Да те трешти (клетва)!
2. бега
Англиски: hit the road Албански: ikë
Примери:
Трешти да бега.
Му бакнал рака и трештил в планина.