а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трејлер

мн. трејлери
Вид збор: Именка, машки род
1. приколка
Англиски: trailer Албански: rimorkio
Употреба: Транспорт
2. Краток дел од филм што се прикажува како реклама.
Англиски: trailer Албански: paraqitje e shkurtër
Употреба: Сцена
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК