а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тржество

Вид збор: Именка, среден род
1. свеченост
Англиски: celebration Албански: festim
Употреба: Книжевен збор
2. блескава победа, полн успех
Англиски: triumph Албански: triumf
Употреба: Книжевен збор