а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

триаголник

мн. триаголници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6894
1. Тристрана геометриска слика.
Англиски: triangle Албански: trekëndësh
Употреба: Математика
2. Посебна направа во вид на триаголник - за цртање.
Англиски: triangle Албански: trekëndësh
3. Сообраќаен знак како предупредување дека возилото е запрено.
Англиски: triangle
Употреба: Транспорт
Изрази
Љубовен (брачен) триаголник - љубовна врска на еден од брачните партнери со друго лице.