а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

триангулација

Вид збор: Именка, женски род
Мерење на земјиште со делење на триаголници.
Англиски: triangulation
Употреба: Архитектура и градба
Изведенки
триангулациски прид.
триангулацискиот