а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трибина

мн. трибини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10826
1. Подигнато место за гледачи.
Англиски: platform Албански: platformë, podium
2. Место за публика, за новинари и сл.
Англиски: platform Албански: platformë, tribunë
3. Место за настапи, за искажување на мислење.
Англиски: platform Албански: platformë
Употреба: Преносно значење