а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трибун

мн. трибуни
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34768
1. Во Стариот Рим - должносно лице што го избирале плебејците за да ги штити нивните интереси.
Англиски: tribun Албански: tribun
Употреба: Историја
2. Водач на народот, општествен деец кој, со говори и статии, ги штити интересите на народот.
Англиски: leader Албански: lider, udhëheqës
Употреба: Политика , Преносно значење