а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тригодишен

тригодишна
Вид збор: Придавка
Ранг: 11686
1. Што има три години, што е на возраст од три години; што е приготвен од пред три години.
Англиски: three-years
Примери:
Тригодишно дете.
Тригодишно вино.
2. Што трае три години.
Англиски: three-years
Примери:
Тригодишен план.
Тригодишна треска.