а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трим-патека

мн. трим-патеки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31866
Патека по која може да се трча.
Англиски: fitness trail
Употреба: Спорт
Примери:
Групата по трим-патека ќе се упати кон селото.
Изградена е трим-патека долга 700 и широка 3,4 метри.
Во паркот ќе се оформи трим-патека.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК