а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

триплира

триплираат; триплирал; триплиран; триплирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Зголемува три пати.
Англиски: triple Албански: trefishoj
Примери:
Го триплиравме нашиот влог.
2. (се триплира) Се зголемува три пати.
Англиски: triple Албански: trefishohet
Примери:
Долгот не гине, само расте и се триплира.
Изведенки
триплирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК