а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

триптих

мн. триптиси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28559
Три уметнички дела што припаѓаат заедно.
Англиски: triptych
Употреба: Уметност
Изведенки
триптихон м.
мн. триптихони
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК