а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

триста

Вид збор: Број
Ранг: 2516
Основен број трипати поголем од сто, се бележи со бројката 300.
Англиски: three hundred
Употреба: Математика , Разговорно
Примери:
(разг.) Триста маки, триста бели (видов, претрпев).
Триста стравови.
Триста чуда.
Триста мани (му најде).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК