а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

триумф

мн. триумфи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6532
1. Во стариот Рим - свечено влегување на војсководец, со војските, во градот.
Англиски: triumph Албански: triumf
Употреба: Историја
2. Многу голем, блескав успех, голема победа.
Англиски: triumph Албански: triumf
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи