а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тркалне

тркалнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Тркала нешто донекаде (малку).
Англиски: roll Албански: rrokullis
2. (се тркалне) се тркала (малку).
Англиски: roll Албански: rrokulliset
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК